Memorijalni dan "Jošava 2016"

15. memorijalni dan u Potočanima (Jošavi) održan je 10. rujna 2016. godine. Neumorna skupina od 20-tak putnika, iz svih dijelova Švicarske zaputila se, uveče 09. rujna, autobusom „Prevoz turista“ put Jošave, gdje su sretno stigli, ujutro 10. rujna. Vrijedni domaćini dočekali su svoje goste uz kavu, rakijicu i pečeni odojak.

Za podsjećanje, ovaj memorijalni dan se organizira u znak zahvalnosti i sjećanja na poginule branitelje iz ovih krajeva: Ivana Sivrića, Marinka Ambrozića, Peru Ambrozića, Juru Barbarića, Antu Grgića, Iliju Kljajića, Antu Kneževića, Zdenka Martinovića, Matu Pudića, Jozu Tomića i Vinka Udovčića čija imena su urezana u spomen ploču ispred doma u Jošavi. Na taj dan se odaje počast ne samo pomenutim, nego i svim poginulim braniteljima Bosanske Posavine.

Već 15. put sastaju se mještani, koji su ostali na svojim ognjištima, sa svojim susjedima i rođacima koji na taj dan dolaze iz dijaspore, većinom iz Švicarske.

Sportski dio programa, prvo utakmica juniora Novog Sela i Potočana a potom i glavni susret dana- susret veterana NK “Omladinac“ Potočani i NK„Dragovoljac“ Novo Selo započeo je oko 14 sati.

Mlada ekipa "Dragovoljac"  iz Novog Sela
Mlada ekipa "Dragovoljac" iz Novog Sela
Mlada ekipa "Omladinca" iz Potočana

Za ekipu NK „Omladinac“  Potočani nastupili su: Pavo Jurić-Dakin, Anto Šimić-Baćo, Božo Božić-Mali, Pejo Barukčić, Josip Čalušić, Jakov Bošnjak, Ivo Marić, Ivica Blažević-Ivcan, Mladen Marić, Vinko Čalušić, Božo Ćorić, Marinko Vidaković, Anto Ćorić-Karasi, Andrija Knežević, Milenko Kljajić, Anto Božić-Čojkin, Ivica Brajinović-Brajina

Za ekipu NK „Dragovoljac“ Novo Selo nastupili su: Mladen Stanić, Pavo Agatić, Marinović-Škoro, Juro Udovčić-Đuka, Anto Studenović-Kule, Marko Lucić, Mato Lucić, Ivica Pušeljić, Blaž Agatić-Blaža, Anto Šimić-Šicko, Pejo Jazvić, Ilija Dominović-Domina, Božo Brnić-Rundo

Sudac: Bariša Kovačević-Bare – solidan

Gledatelja: 200

Strijelci za NK „Omladinac“: Pejo Barukčić, Božo Božić-Mali

Strijelci za NK„Dragovoljac“: Blaž Agatić-Blaža, Pavo Agatić (2)

Za razliku od prethodnih godina, „Švicarci“ i „Domaći“ su ovaj put udružili snage te nastupili u zajedničkoj ekipi, NK „Omladinac“. Protivnik je bila momčad NK „Dragovoljac“ iz Novog Sela.

Osjetno mlađa ekipa NK „Dragovoljac“ bolje je počela susret, te imala par vrlo izglednih prilika, no obrana NK „Omladinac“ na čelu sa vratarom Pavićem i „šefom obrane“ Josipom Čalušićem je bila na visini zadatka te nije dozvolila da gosti dođu do vodstva.

Na drugoj strani već u 3. minuti Božo Božić-Mali ima izvrsnu priliku, no njegov udarac odlazi tik pored lijeve vratnice. U 14. minuti Ivo Marić se nalazi u izglednoj situaciji no njegov udarac završava visoko preko gola.

U 20. minuti Ivo Marić odlično prolazi po lijevoj strani, ubacuje na peterac, gdje se najbolje snalazi Pejo Barukčić te pogađa za vodstvo domaćih od 1:0. Pet minuta poslije Pejo Barukčić je u ulozi asistenta, uspješno pronalazi Božu Božića-Malog u protivničkom petercu a Božo zabija za 2:0.

Tim rezultatom je i završen prvi dio susreta.

Drugi dio počinje onako kako je završen i prvi dio, žustro i borbeno, sa mnoštvom dobrih prilika na obje strane, ali bez promjene rezultata.

No kako je susret odmicao, sve više se osjećala razlika u godinama, a i umor od puta je učinio svoje pa gosti sve više preuzimaju inicijativu na terenu.      Koncentracija domaćih popušta te  u 50. minuti Pavo Agatić uspješno bježi obrani domaćih te izlazi sam pred istrčalog vratara Jurića. Ne mogavši drugačije reagirati, vratar Jurić igra rukom izvan 16 metara te sudac Kovačević dosuđuje jedanaesterac za goste..... Siguran realizator sa 11 metara bio je Blaž Agatić-Blaža.

10-ak minuta poslije Pavo Agatić, najljepšim potezom susreta, vrlo lijepim udarcem sa oko 25 metara pogađa gornji lijevi kut domaćih vratiju i poravnava rezultat na 2:2.

Domaći skupljaju posljednje atome snage i bacaju sve snage u napad sa ciljem da postignu 3. pogodak. Zamalo im je to i uspjelo, ali iz vrlo izglednih prilika Pejo Barukčić i Ivo Marić ne uspijevaju zatresti mrežu gostiju. Naprotiv, na drugoj strani, razigrani Pavo Agatić postiže i svoj drugi pogodak na utakmici te dovodi goste u vodstvo od 2:3.

Sam kraj susreta obilježio je pritisak domaćih, no u završnici nije bilo dovoljno spretnosti a ni sreće te je do kraja susreta rezultat ostao nepromijenjen.

Nakon utakmice služena je sveta Misa zadušnica a nakon mise upriličena je zajednička večera.

Veselo druženje nastavilo se do duboko u noć a u nedjeljno jutro vesela ekipa se ponovno okupila na autobusnom kolodvoru u Odžaku te se u 8 sati krenulo put Švicarske.

Vrijeme se kratilo prepričavanjem starih i novih dogodovština, uz puno smijeha, a ni pjesme nije nedostajalo. U ranim večernjim satima stiglo se do švicarske granice, a već od Lugana ekipa se počela razilaziti i svako je krenuo svojim pravcem.

Jedan dio je već u Tićinu završio svoje putovanje, jedan dio je krenuo prema Churu i St. Gallenu a veći dio je nastavio autobusom prema Lucernu.

I ovaj put se svi slažu u jednom: putovanje je naporno ali je volja i želja puno jača, na umor se brzo zaboravi a već sada svi planiraju putovanje

dogodine na 16. memorijalni susret u Jošavi...