Memorijalni Dan 2015

U petak, 18. Rujna 2015. godine ponovno se okupila ekipa od oko 20-tak putnika koji su se autobusom „Prevoz-turista“ iz skoro svih dijelova Švicarske zaputili  put Jošave, gdje je za 19. Rujna planirano obilježavanje 14. Memorijalnog  dana.

Memorijalni dan se organizira već 14 godinu zaredom u znak zahvalnosti i sjećanja na poginule branitelje iz ovih krajeva:  Marinka Ambrozića, Peru Ambrozića, Juru Barbarića, Antu Grgića, Iliju Kljajića, Ivana Sivrića, Antu Kneževića, Zdenka Martinovića, Matu Pudića, Jozu Tomića i Vinka Udovčića čija imena su urezana u spomen ploču ispred doma u Jošavi. Na taj dan se odaje počast ne samo pomenutim, nego i svim poginulim braniteljima Bosanske Posavine. Već po 14. put sastaju se mještani, koji su se vratili na svoja ognjišta, sa svojim susjedima i rođacima koji na taj dan dolaze iz dijaspore, najvećim dijelom  iz Švicarske.

Obilježavanje memorijalnog dana počelo polaganjem  vijenaca te svetom misom zahvalnicom služenom na prostoru ispred spomen obilježja u Jošavi.

Nakon svete mise uslijedio je sportski dio programa, prvo utakmica juniora Dubice i Potočana, a potom i glavni susret dana - susret veterana „Domaćih“ i „Švicaraca“. To je tradicionalni susret za koji pripreme traju punu godinu dana i o kome se još dugo priča nakon što se utakmica završi , a ujedno da se ponovo  sretnu  nekadašnji  igrači „Omladinca“

Utakmica je odigrana po sunčanom  vremenu (bilo je preko 26 stupnjeva u hladu), a dodatne teškoće je zadavao i travnjak, jer zbog velike i duge suše travnjak je bio tvrd , tako je svaka neravnina je otežavala vladanje loptom.

Kao i do sad igralo se dva put po 45 minuta sa tim da se svako poluvrijeme obogatilo sa još jednom pauzom od po 5 minuta da se lakše podnesu napori i vrućina.

Strijelci za „Švicarce“: Pejo Barukčić u 68 minutu, te Mladen Kuvač u 85 minutu

Početni udarac su zajedno izveli Nedo Udovčić  i Marko Božić-Braco (na slici lijevo sa sucem Antom Blažević-Paragom) , a tim udarcem su se njih dvojica ujedno oprostili od aktivnog igranja nogometa.

Igralo se borbeno i čvrsto ali fer i sportski, moglo bi reći da prekršaja skoro nije ni bilo. Već od samog početka „Domaćinii“ su krenuli vrlo ofenzivno  i već u prvim minutama ozbiljno zaprijetili vrataru „Švicaraca“ Anti Božiću-čojkinom koji je izvrsno reagirao i s par odličnih obrana sačuvao svoju mrežu nedirnutu.

Nakon jednog prilično izjednačenog ali iscrpljujućeg  prvog poluvremena svi su jedva dočekali da se dokopaju malo  hladovine.

U nastavku  „Švicarci“  stvaraju par izglednih prilika, ali u 59. minuti malu neopreznost u odbrani „Švicaraca“ kažnjava Ivo Marić ta dovodi „Domaće“  u vodstvo 1 : 0

U drugom dijelu drugog poluvremena igrači „Švicaraca“ preuzimaju sve više inicijative i stvaraju vrlo dobre i izgledne prilike dok „Domaći“ ograničavaju na obranu i kontranapade. Odličnim obranama se ističe vratar domaćih Pavo Jurić, ali u 68. minutu ne uspijeva parirati dobro plasiranom udarcu Peje Barukčića te „Švicarci“  izjednačavaju rezultat na 1 : 1 .

Samo par minuta kasnije vrlo lijepu akciju Ive Marića prekida odbrana „Švicaraca“ prekršajem i sudac Anto Blažević-paraga bez puno dvojbe pokazuje na bijelu tačku . Kazneni udarac izvodi Mato Grgić ali oštar udarac ide  par centimetara preko gola.

Već pomalo umorni pokušavaju “Domaćini“ doći u vodstvo ali u jednom kontranapadu sve njihove nade potapa Mladen Kuvač koji dovodi „Švicarce“ u vodstvo 2 : 1

Program je nastavljen sa Ukusno priređenom večerom a prirodno da bez tradicionalne posavske izvorne glazbe ovakvo okupljanje ne može proći pa iako nije bilo zvaničnog glazbenog programa sa raznih strana se čula pjesma.

Veselo druženje nastavilo se do duboko u noć, a u nedjeljno jutro vesela ekipa se ponovno okupila na autobusnom kolodvoru u Odžaku te se u 8 sati krenulo put Švicarske.

Jadna zajednička neposredno prije susreta "Domaćih" i "Švicaraca"