Otvorenje Lovne sezone 2016

Pokrivena je "Lovačka Kuća" u Potočanima

    Dobre vijesti stižu nam iz Potočana. Ovih dana je pokrivena i "Lovačka Kuća" na Laniku u Potočanskim barama. Tijekom Kolovoza uradjen je temelj te početo sa zidanjem  a početkom Rujna je postavljen krov.

 

   Tijekom gradnje odaziv lovaca je bio dosta slab ali se vremenom i njihov broj povećavao.  Zahvaljujući Miji Božiću , koji je podnio najveći teret izgradnje kućice, zatim Mati Zečeviću-Mesaru , Iliji Grgiću , Marijanu Švaganoviću i još njih par "Lovačka kućica" ja završena.    

   Lovci sekcije "Lipa" se posebno zahvaljuju  braći Marku i Pavi Barukčić , koji nisu lovci , ali su srezali i postavili krov  na kojem nam  mnogi mogu pozavidjeti kako je lijep i kvalitetan.

   U prilogu je koji nam šalje Dragan Matić našlo se (kao i uvijek) i nekoliko slika koje možete pogledati ispod teksta

Potočanski lovci kreću u novu akciju

   Lovci Lovačkog Društva "Fazan" ili tačnije rečeno Sekcija Potočani počeli su sa pripremnim radovima za izgradnju "Lovačke Kuće" na Laniku u Potočanskim Barama. 

   Radovi su počeli već polovinom Svibnja kad je iskrčen prostor gdje bi se trebalo početi graditi a 12.06.2016  na nastavak radova odazvala se dosta mala ali veoma odlučna grupa lovaca (nadamo se da će se na sljedeći put biti veća) kojoj se pridružio i jedan Potočanac iz Dijaspore na feriju (Božo Ćorić).       Lovci se toplo zahvaljuju i Blažu Udovčiću na njegovom novčanom prilogu a šalju nam i nekoliko slika sa uređenja prilaznog puta buduće "Lovačke Kuće" koja bi ako sve bude teklo  kako je planirano trebala biti gotova do početka iduće Lovne  Sezone.

 

Put Križa na Odića Brdu 2015

    U četvrtak 21. svibnja 2015 moljen  je Put Križa na Odića brdu. Uprkos veoma lošem vremenu molilo se preko 200 prisutnih. Taj je vjerski događaj završen večerom skromnom večerom pod šatorom i izvornim pjesmama iz podvučijačkoga kraja ( slika desno ).

Pod šatorom je bilo prisutno oko 150 osoba.

 

 -U utorak (26. svibnja, u 19 sati) Udruga "fra Grga Vilić" će javnosti predstaviti knjigu Zorana Dujaka "Plandišće" (u Maloj vijećnici u Odžaku).

 -U četvrtak (28. svibnja, u 19 sati) Udruga će u Centru za kulturu predstaviti svoje dvije publikacije:

  a) projekt "Čovjek u nevolji"

i

b) Bilten br.16.

 

   U međuvremenu smo poduzeli  neke korake da  Ministarstvo  za Kulturu, Šport i Informiranje Županije Posavske  podupre suradnju Udruge fra.Grga Vilić  sa Centrom za tehnološki razvoj i energetsku učinkovitost iz Koprivnice, RH (EU).

 

   Koncem mjeseca u Odžak dolazi moja kolegica s Muzičke akademije u Sarajevu. Ona će raditi ono čime se, jednim dijelom, bavi i naša Udruga: snimat će starije osobe koje će pričati o prijašnjim običajima i pjevati starinske pjesme. Nju zanimaju i svirači, narodne igre i graditelji glazbala.

 

Udruga Građana fra.Grga Vilić

Predsjednik Anto Knežević 

Nastavak uređenja Potočanske crkve

      Uređenje unutrašnjosti crkve, koje je pokrenuto 1996., i nastavljano u više navrata, ponovno je postalo aktualno. Time bi zamisao Fra Mladena Jozića, kao i mnogih drugih fratara, njegovih prethodnika, dosegla svoje ostvarenje. Molitveno ozračje u duhu zajedništva i svečanosti bilo bi još ljepše i izraženije. U vremenu ispunjenom raznim mogućnostima, izazovima i teškoćama, župa sv. Marka po uzoru na svog zaštitnika i mnoge druge svece, nastavlja svjedočiti za Krista, na slavu Božju i na čovjekovo spasenje. U obnovi, rastu i novome uzletu života, vjere, nade i ljubavi na ovim prostorima očekujemo potporu i dragocjenu suradnju svojih župljana, ali i svih ljudi dobre volje. Financijsko izvješće odrađenog, a tako i onog što se treba odraditi, bit će objavljeno po završetku radova.

Ispod teksta možete pogledati par slika

Postavljen novi Križ na Odića brdu

Uređenje puta za "Lipu"

Dana 16.03.2014 organizirala je MZ Potočani radnu akciju čišćenja puta na groblje (Lipu). Odaziv je bio veoma dobar a i motivacije nije falilo tako da su se na kraju i rezultati mogli vidjeti. Uz druženje , šalu , smijeh i poneku kapljicu se može napraviti i dosta posla a da se niko ne umori. Svakako jedna hvalevrijedna akcija sa koje vam , zahvaljujući našim vrijednim dopisnicima možemo pokazati i par lijepih slika. 

Kako ispeći dobru Rakiju

Poštovana gospodo pecmajstori,bilo bi pogrešno reći druga generacijo pecmajstora,odnosno novih „google“ pecmajstora te naše dobre kapljice.

Rakija od šljive (šljivovica) je posebna filozofija za sebe, dok su jedni pristalice tradicionalnog pečenja rakije, drugi se oslanjaju na moderni izvor sveopćeg znanja tj. Internet i u njemu traže onaj nedostatk znanja koji je tradicionalno bio prenošen sa koljena na koljeno. Pošto i sam pripadam onom dijelu ljudi koji su bili više zaokupljeni pečenjem na roštilju nego pečenjem rakije,ništa mi dugo nije preostalo nego da se pouzdam u stari dobri „google“.Utipkam, kako ispeći dobru rakiju od šljiva, i gle čuda moderna mašinerija mi izbaci 14 600 naslova koji su vezani za pečenje rakije.Moram priznati bio sam iznenađen brojkom tekstova koji su napisani na ovu temu.Očito da je naše ne znanje ili naše zanimanje za samo pečenje rakije ogromno.Na kraju ovog teksta sam prenio sa jednog portala detaljnija objašnjenja pečenja rakije,a ja ću Vam pokušati objasniti nekoliko metoda koje smatram veoma važnim za dobijanje čiste i dobre šljivovice.

U onom dijelu Bosanske Posavine iz koje potičem, veoma mala pažnja se posvećivala komovini-komu kako kažemo.Po mome mišljenju veoma važnu ulogu ako ne i najvažniju ulogu ima upravo komovina-kom. Jer kako ćete dobiti dobru rakiju ako nije došlo do pravog vrenja komovine.

 

Više o pečenju dobre rakije možete pročitati          >ovdje<

a par slika sa pecaje u Potočanima pogledajte       > slike <

Homepage Uhren
Aktuelles Datum

Ovdje se ne rađa

samo da se živi

 

Ovdje se ne živi

samo da se umire

 

Ovdje se ponekad

i umire da se živi

Potočani iz ptičje perspektive