Župna Crkva Potočani - Povijest

       Izuzetno plodne ravnice i brežuljci između rijeka Bosne i Save u podnožju planone Vučijak ,nekoć su se nazivale Podvučjak. Područje je zasigurno bilo dobro naseljeno i u doba Bosanske samostalnosti. O tome bi današnjim žiteljima ovog kraja vjerojatno mogla pričati i svjedočiti i tvrđava zvana Dobor-Kula, podignuta upravo u to doba na brežuljku pokraj rijeke Bosne, tvrđava naime još uvijek postoji ali je u vrlo lošem stanju.

     U 16. I 17. Stoljeću bile su na ovim prostorima Župe Vasiljevo Polje i Radunjevac,te Franjevački  Samostan u Modriči. Nakon što su 1675 godine Osmanlije uništile Samostan,neki su se Franjevci povukli u Hrvatsku i u Mađarsku a neki su se samo sklonili u skrovitosti obližnje planine Vučijaka.Kada se oluja progona malo stišala  oni su samo sišli u sela i nastavili se duhovno skrbiti o preostalim žiteljima.  No prema izviješću fra Bone Benića,1686 uslijedio je novi golemo val iseljavanja Kršćana iz ovoga kraja,te je ,kako zapisa fra Dobroslav,područje Podvučijaka bilo puka Pustara četiri sata duga a tri široka.Početkom 18. Stoljeća u ove su krajeve naselili Dalmatinci i Hercegovci koji su Pustaru dobro iskrčili i lijepo uredili za svoje pristojno življenje.Njima su iz Sutješkog Samostana dolazili Svećenici – Franjevci pa je uskoro osnovana i Župa Podvučijak koja je obuhvaćala cijelo područje današnje općine Odžak. Župa je prema sigurnosnim prilikama  i zbog sprječavanja bilo kakvih gradnji od strane Osmanskih vlasti mijenjala svoje središte,te je Župnik stanovao u Jakešu,Pećniku,Potočanima i na kraju u Dubici,ali je  je ona uvijek nosila ime Podvučijak.

     Župa Potočani ,smještena nedaleko od Odžaka u Bosanskom posavlju,nastala je sredinom 19.Stoljeća razdjelbom Župe Podvučijak osnovane četrdesetih godina u 18. Stoljeću. Podvučijak je 1854 godine imao 4933 Katolika i obuhvaćao je 18 Sela.

     Iz toga je razloga Župa podijeljena. Najprije je 1855 godine uspostavljena lokalna kapelanija sa sjedištem u Potočanima,a 1858 godine je proglašena Župom. Nova je Župa tada obuhvaćala i današnje Župe Svilaj i Pećnik te dijelove Župa Odžak i Brusnica.

     Matice se vode od 1855 godine. Drugi dio razdijeljene Župe Podvučijak nazvao se po svome sjedištu Dubica.

     Kako u Potočanima tada nije bilo crkve 1858 – 62 godine podignuta je veća Župna kuća na kat,čije je prizemlje korišteno za Bogoslužje. Godine  1880 – 83 izgrađena je crkva od kamena koja je zbog slabe izvedbe vec nakon nekoliko godina postala ruševinom,tako da je 1891 zatvorena za upotrebu. Ona je temeljito obnovljena 1896 – 97 godine. Novi zvonik podignut je 1962 godine. Godine 1974 – 75 izgrađena je nova crkva ( 16 puta 16 m ) po projektu D.Antolkovića. Ona ima i jedno zvono od 250 kg.

      U prvoj polovici osamdesetih godina crkva je umjetnički uređena. Oltarnu sliku Sv.Ante Padovanskog u mozaiku ( muransko staklo ) izradio je slikar Josip Bifel. Križni put također u mozaiku ( prirodni kamen ) izveo je slikar Đuro Seder. Oltar je izrađen po nacrtu kipara Zdenka Grgića. Godine 1877 Potočani su,nakon odijeljenja Svilaja imali 2079 Katolika. Kasnije je Župa dijeljenjem znatno umanjena no ipak se broj Katolika 1935 godine popeo na 3185. Godine 1868 franjevci su odlučili da se u Potočanima utemelju pučka škola, koja je već 1869 godine i podignuta. Vodili su je franjevci. Po dolasku Austrougarske vlasti tamo je osnovana državna škola, Župa Potočani je 1991 godine brojala 3523 Katolika ( 1974 je bilo 3515 Katolika )kojih se broj pred posljednji rat neznatno povrćavao a koncem 2000 godine taj broj se smanjio na 1085.

     U zadnjem Domovinskom ratu Župljani su prognani (1992), crkva je teško oštećena a toranj potpuno srušen. Pri padu tornja potpuno je stradala i sakrstija,župni ured i trijem između kuće i crkve. U crkvi su izgorjele orgulje,drveni oltar,ambon i klupe. Oltarna slika je oštećena na nekoliko mjesta. Obnova crkve započela je u lipnju 1996 i potrajala nekoliko godina. Zadnji godina radi se na uređenju unutrašnjosti prema nacrtu Ante Kajinića koji je 2001 godine oslikao strop crkve. Prema njegovom nacrtu  izvedeno je i 8 vitraja u crkvi. Godine 2002 izrađena su i postavljena dvoja ulazna vrata prema nacrtu Zdenka Grgića.Prvotna Župna kuća korištena je sve do 1968 godine kada je izgrađena nova a 1976 na nju je dograđena vjeronaučna dvorana (17 puta 8 m ). Kuća je u ratu zapaljena i ostali su samo zidovi. Njena obnova počela je 1997 i traje do danas.

     Župu čine sljedeća naselja: Potočani 1, Brezik, Duge Njive, Drenovac, Jošava, Lipik , Novi Grad, Srnava i Vrbovac. Na području Župe nalaze se područne crkve u Srnavi (izgrađena 1986 godine), Lipiku i Drenovcu (izgrađene 1990 ) te četiri kapelice i tri groblja. Kapelice su domovinskom ratu zapaljene i devastirane a nakon rata obnovljene tako da služe svojoj svrsi.

 

 

Rimokatolički Župni Ured Potočani

Potočani 85

7629  Odžak  BiH

Tel/fax: 031 / 767013

E-majl: zupni.ured-potocani@tel.net.ba

Pogled danas na obnovljenu Župnu crkvu
Pogled danas na obnovljenu Župnu crkvu
Izgled stare crkve i župskog stana u Potočanima
Izgled stare crkve i župskog stana u Potočanima
Homepage Uhren
Aktuelles Datum

Ovdje se ne rađa

samo da se živi

 

Ovdje se ne živi

samo da se umire

 

Ovdje se ponekad

i umire da se živi

Potočani iz ptičje perspektive