Memorijalni  Dan  "Jošava 2017"

Dana 9.9.2017 obilježen je tradicionalni

" Memorijalni dan "  u Jošavi.

Pod sloganom " Ono čega se sjećam " sjetili smo se svih palih branitelja u Domovinskom ratu i spomenuli imena onih koje ne smijemo zaboraviti ; Ivana Sivrića, Marinka Ambrozića, Pere Ambrozića, Jure Barbarića, Ante Grgića, Ilije Kljajića, Ante Kneževića, Zdenke Martinovića, Mate Pudića, Joze Tomića i Vinka Udovčića

I ovaj put Memorijalni dan uveličali su gosti iz Dijaspore. Mještani iz Potočana i Jošave privremeno zaposleni  u inozemstvu (prvenstveno u Švicarskoj) , koji su organizirano doputovali u zavičaj.

Odmah po dolasku autobusa " Prevoz-Turist "-a u Jošavu , vrijedne domaćice su svoje goste dočekale sa neizbježnom kavom i rakijom a zatim je poslužena " Pokljukuša u kajmaku " i domaća pita.

Središnja svečanost obilježavanja  Sjećanja na poginule branitelje održana je  u poslijepodnevnim satima ispred Spomenika poginulim braniteljima u Jošavi gdje su izaslanstva udruga proisteklih iz Domovinskog rata , Općine Odžak , Općinskog vijeća , HDZ-a BiH  i Mjesne zajednice  Potočani položila  vijence i zapalila svijeće.

Nakon polaganja vijenaca je služena  sveta misa, koju su  predvodili Plehanski gvardijan fra Anto Tomas i fra Anto Zrakić-župnik u župi Potočani.

U sportskom dijelu proslave odigrana je nogometna utakmica između Domaćeg Omladinca i Gostiju iz Dijaspore

Ekipa "Domaćih"

Po vremenu idealnom za igru i temperaturi oko 25 stepeni istrčali su na teren Domaći u sastavu ;

Sudac Stjepan Marjanović

Igralo se čvrsto i muški ali obje ekipe su bile izjednačene , bar u prvom poluvremenu.

Početkom drugog dijela nastavlja se ofenzivna igra obje ekipe ali se već počelo osjećati da domaćim ponestaje snage, te „Gosti“ polagano preuzimaju inicijativu. U 58. minuti jednu vrlo lijepo odigranu kombinaciju Mladen Marić zavrsava efektnim pogotkom i dovodi „Goste u vodstvo od 1:0.

Desetak minuta kasnije , nesporazum domaćih u odbrani koristi Pejo Barukčić te dovodi „Goste" u vodstvo od 2:0 a par minuta prije kraja susreta Pejo iskorištava centaršut Mladena Marića te postiže svoj drugi pogodak.

Susret pun akcije i emocija završava rezultatom 3:0 za „Goste“

U večernjim satima održana je u društvenom domu u Jošavi  Večer za sve okupljene uz bogatu trpezu i neizbježnu domaću Izvornu pjesmu

Već sutra ujutro  ekipa „Gostiju“ ponovno se okuplja ispred hotela „Euro“ u Odzaku te  u 8 sati kreće za Svicarsku.

A da najljepše pjesme nastaju onako spontano dokazuje nam i naš "Pjesnik" Ilija Blažević-Ico koji nam ustupa svoju najnoviju pjesmu sa temom ;